Головна » 2014 » Травень » 4 » В Ніжині відкрито відділення Центру Пам'яткознавства
18:53
В Ніжині відкрито відділення Центру Пам'яткознавства

В Ніжині відкрито відділення однієї з установ Національної академії наук України

Представництво Національної академії наук України відтепер існує і в нашому місті. Ця установа має довгу назву – Північно-східне регіональне відділення Центру пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського Товариства охорони пам’яток та культури.

Історики наголошують, що це відділення не ніжинське, а саме північно-східне, бо географія досліджень науковців цього відділення виходить далеко за межі міста, хоча сам осередок знаходиться у Ніжині – базується поки у стінах історичного відділу Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського.

Про створення згаданого відділення цієї академічної установи, про мету й завдання його діяльності розповів нам старший науковий співробітник Центру пам’яткознавства НАН України та Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (УТОПІК) Сергій Зозуля.

Ідея створення такого відділення в Ніжині виникла ще в 2005 році, коли ми почали видавати збірник "Ніжнська старовина” – розповідає Сергій Юрійович, – і полягала в тому, щоб сконцентрувати зусилля місцевих дослідників на вивченні культурної спадщини нашого регіону.

Вдалось зібрати досить потужний склад науковців-дослідників із Батурина, Глухова, Ніжина, Чернігова – як професійних учених, так і аматорів (які, проте, на цілком достатньому рівні володіють науковими дослідницькими навичками).

Основний напрямок роботи відділення, звісно, – це наукові дослідження. Але цим діяльність не обмежується. Крім наукової роботи, не менш важливе пропагування пам’яток, їх збереження й охорона, також консультування органів влади, пам’яткоохоронних організацій тощо.

З 2005 року науковці-дослідники культурної спадщини нашого міста (у Північно-Східного регіону України в цілому) набула чималого досвіду, помітні результати їх досліджень. Всі це помітно, насамперед, на сторінках збірки "Ніжинська старовина”. Результатами своїх студій і досвідом науковці-пам’яткознавці можуть обмінюватися на Міжнародних Спаських наукових читаннях, вперше організованим у 2010 р. і котрі відтоді проходять у Ніжині що два роки. В наступному році цей науковий форум пройде вже втретє.

Отже, за ці вісім років була збудована інфраструктура до створення майбутнього академічного відділення і цілком логічним кроком стало його створення 7 жовтня цього року – цього дня Вчена рада Центру пам’яткознавства НАН України і УТОПІК ухвалила відповідне рішення і мене (Сергія Зозулю — ред.) призначила її керівником.

У Ніжині є певна кількість науковців, що досліджують різні пам’ятки —архітектури, археології, історії, некрополістичні, книжкові тощо. Всім таким спеціалістам було запропоновано співпрацю, і практично всі вони погодились увійти до початкового складу зазначеного відділення. Наразі до складу Північно-Східного регіонального відділення Центру пам’яткознавства НАН України і УТОПІК входить біля двох десятків науковців. Але відразу зазначу, що за чисельністю ніхто не женеться, головне, щоб здійснювалася якісна планомірна наукова робота.

  • А самим науковцям від співпраці з цим ніжинським академічним утворенням буде яка користь?

Для науковців дуже важливим насамперед обмін дослідницьким досвідом. Можливість ділитися напрацюваннями й отримувати нову інформацію дуже важливо для їх діяльності. Ну і звичайно не менш важливо публікувати свої наукові праці. "Ніжинська старовина” вже набула помітного авторитету серед вітчизняних наукових видань. З огляду на це, власні наукові студії можуть коригуватися, виключається дублювання тематики досліджень тощо.

  • Після створення такого підрозділу, збільшиться вага міста Ніжина серед інших історичних міст країни, взагалі, може вплинути це на авторитет міста в культурному плані?

Я вважаю, користь для іміджу міста від заснування на його території такої організації — дуже суттєва. Частина досліджень стосується саме ніжинської тематики — культури, архітектури, музейних експонатів тощо. Вкрай важливо й те, що координаційний центр відділення знаходиться саме в Ніжині, – це приверне до міста увагу з боку наукової громадськості, сприятиме налагодженню нових як суто наукових, так і більш широких культурних зв’язків. Все це, безперечно, надасть ваги нашому давньому місту поміж історичних міст України, зайвий раз акцентуватиме увагу на його потужному культурному й інтелектуальному потенціалі.

  • Чи буде якась синхронізація роботи з групою створення в Ніжині історико-архітектурного заповідника?

Звичайно. Як тільки такий заповідник буде створений, визначиться його штат і він почне працювати, ми будемо координувати з ним свою роботу, будемо пропонувати свої послуги і допомогу. Бо заповідник — це не тільки охорона пам’яток, це обов'язково їх вивчення. Я сподіваюсь, що в штаті заповідника будуть науковці, які підтримують наші дослідження.

Насамкінець хотілося б сказати, що Північно-Східне регіональне відділення Центру пам’яткознавства НАН України і УТОПІК відкрите для будь-кого, хто має відповідну наукову кваліфікацію для ведення серйозних наукових досліджень, має бажання співпрацювати і готовий ділитися своїм досвідом із колегами.

Ігор Волосянкін

За матеріалами сайту "Уездные Новости"

http://www.uezd.com.ua/

Переглядів: 282 | Додав: asmor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: